Adli Kopya Oluştururken Dosya Tarih ve Saattinin Korunması

Tarafından | 7 Ekim 2015

Bilgisayarlar üzerinde yapılan Adli incelemelerde, inceleme yapılacak dosyanın orijinal haline zarar vermemek için incelemeyi yapacak uzman tarafından orijinal dosyanın kopyası alınarak incelemeler alınan dosya kopyaları üzerinden yapılır. Bilgisayar üzerinde yapılan bu kopyalama işleminde orijinal dosyanın oluşturulduğu veya değiştirildiği tarih ve saat ile orijinal dosyanın kopyasının oluşturulduğu tarih ve saat farklılık gösterir.

Peki orijinal dosyanın oluşturulduğu  veya değiştirildiği tarih ve saat ile kopyasını aldığımız dosyanın oluşturulma tarih ve saati aynı olabilir mi ? Bu konuda yardımımıza ücretsiz olarak dağıtımı yapılan ve Adli Dosyaların Kopyalanması amacı ile tasarlanmış ForensicCopy yazılımı yetişiyor.

ForensicCopy yazılımı ile orijinal dosya tarih ve saati ile dosya kopyasının tarih ve saati aynı kalmaktadır. ForensicCopy  yazılımı kopyaladığımız bütün dosyaların loglarını da ayrı olarak bir Txt dosyasına kaydederek bizlere sunmaktadır.

Programın Özellikleri :

  • Kurulum gerektirmez.
  • Aç çalışsın özelliğine sahiptir.
  • Windows sistemlerinde çalışır.
  • Dosya boyutu 1 mb tır.

DOWNLOAD

Örnek Uygulama Ekran Alıntıları :

Orijinal Dosya Oluşturulma Tarih ve Saati :

dosyatarih-1

ForensicCopy Programı ile Kopya Oluşturulacak Klasörlerin Seçimi :

dosyatarih-2

Kopyalama İşlemi Sonrası Log Kayıtlarını Nereye Kaydedeceğimizi Soruyor:

dosyatarih-log

Kopyalama Sonrası İncelemede Klasör Oluşturma Tarihi ile Klasör İçerisindeki Dosyanın Oluşturulma Tarihine Dikkat Ederseniz Programın Amacını Daha Rahat Anlayacağınızı Düşünüyorum…

dosyatarih-son

Program Log Kayıtları :

dosyatarih-log2

Bir cevap yazın