Akıllı Tepe Lambası Teknolojisi

Tarafından | 27 Kasım 2015

Günümüzde yaşanan teknolojik gelişmeler ile Suç ve Suçlularla mücadele de teknolojinin nimetlerinden faydalanılmaktadır. Türk Mühendislik şirketi olan Ekin Bilişim  Mühendisleri tarafından geliştirilen Akıllı Tepe Lambaları  uzun mesai saatleri ile yoğun bir tempoda çalışan Polis Teşkilatının işini oldukça kolaylaştıracak türden.

Günümüzde Emniyet Teşkilatı teknolojik gelişmeleri yakında takip etmekte olup Türkiye’ nin hemen hemen her İline ve İlçesine MOBESE sistemleri kurarak şehrin güvenliğini sağlama da teknolojinin nimetlerinden faydalanmaktadır. Her ne kadar da olsa MOBESE sistemleri Emniyet Teşkilatının işini kolaylaştırsa da kurulan sistemlerin yerlerinin Sabit olması büyük bir dezavantaj sağlamaktadır. Emniyet Teşkilatında güvenlik hizmetini sağlamada en çok faydalandığı yöntemlerin başında Ekip Otoları ile Devriye görevi gelmektedir ve her Ekip Otosunun kendine ait Devriye bölgesi bulunmaktadır, Devriye bölgesinin güvenliği Ekip Otolarında görev yapan personelin duyu organları ile sağlanmaktadır bu ise zaten mesai saati uzun olan Devriye görevlisi personele aşırı bir yük getirmektedir. Ekin Bilişim firması mühendisleri yaşanan bütün bu zorlukları göz önüne alarak Polis Devriye Otolarının vazgeçilmez parçası olan Tepe Lambalarını Akıllı Sistem haline getirerek Tepe Lambalarının işlevselliğini geliştiren bir projeye imza atmışlardır.

İşte Akıllı Tepe Lambalarının Özellikleri :

PLAKA TANIMA SİSTEMİ  :

Akıllı Tepe Lambasına entegre edilen Plaka Tanıma Sistemi ile trafikte seyir halinde olan ve park halinde bulunan araçların plakaları okunmakta ve plaka sorgulaması yapılabilmektedir.
akıllı lamba-1
KIRMIZI IŞIK İHLALİ TESPİT SİSTEMİ :

Akıllı Tepe Lambasında bulunan sensörler ile Kırmızı Işık İhlali yapan araçlar tespit edilebilmekte olup, ışık ihlali yapan araçların plakaları okunarak fotoğrafları çekilerek merkeze gönderilebilmektedir.

HIZ KONTROL SİSTEMİ :

Akıllı Tepe Lambasına entegre halde bulunan Radar Sistemi ile araçların hızları okunarak yapılan hız ihlalleri tespit edilerek fotoğrafları çekilebilmektedir.

YÜZ TANIMA SİSTEMİ :

Akıllı Tepe Lambasına entegre halde bulunan Yüz Tanımlama Sistemi ile Veri Tabanında kayıtlı bulanan Aranan ve Kayıp Şahıslar üzerinde eşleştirme yapabilmektedir.
akıllı lamba-2
DİNAMİK TRAFİK YÖNETİMİ :

Web tabanlı çalışan Akıllı Harita Yazılımı ile trafiğin yoğun olduğu bölgeler tespit edilerek anında müdahale imkanı sağlayabilmektedir.

akıllı lamba-3

AKILLI DEVRİYE SİSTEMİ :

* Akıllı Tepe Lambalarına yerleştirilen yüksek çözünürlüklü Kameralar ile video kaydı yapabilmekte olup yapılan kayıtlar 3 ay sistemde saklanabilmektedir.
* Sesli ve Görsel Uyarı sistemi ile kullanıcıyı haberdar edebilmektedir.
* Devriye Otolarının bir birleri ile eş zamanlı haberleşmesini sağlayabilmektedir.

Bir cevap yazın