GenelMakalelerimSiber Suçlar

Dijital Fotoğraflardan Adres Tespiti

Teknolojinin gelişmesi ile askeri amaçlar için kullanılmakta olan GPS (Global Positioning System ) Küresel Konumlama Sistemi sivil kullanıma açılmış,  GPS sistemi 3G, 4G, 5G internet şebekesini destekleyen akıllı telefon modellerinde ve yeni nesil fotoğraf makinelerinde aktif olarak kullanılmaya başlanmıştır.  Akıllı Telefon veya yeni nesil fotoğraf makinelerinde GPS ( Konum Bilgileri Paylaşımı ) açık ise çekmiş olduğunuz fotoğrafın hangi marka ve model cihaz ile hangi tarihte ve saate  nerede çekilmiş olduğu fotoğrafların Exif bilgilerinde yer almaktadır. Fotoğrafların Exif bilgilerinde yer alan GPS Koordinatlarını, koordinat destekli bir haritaya girdiğimizde fotoğrafın nerede çekildiği hakkında bilgi elde etmemiz mümkündür.

Örnek olarak konum bilgileri paylaşımı açık olan Akıllı Telefon ile çekmiş olduğum fotoğrafın Exif bilgilerini inceleyelim.

Fotoğrafın Exif Bilgilerini öğrenmek için fotoğrafımızı http://regex.info/exif.cgi adresine yüklediğimizde:

GPS yer tesipit

Çekmiş olduğumuz fotoğrafın hangi marka cihaz ile ne zaman çekildiğini ve fotoğrafın GPS Koordinat bilgileri ile nerede çekildiğini rahatlıkla tespit etmiş oluruz.

Aynı fotoğrafın Exif bilgilerine bir Exif Görüntüleyici ile baktığımızda :

GPS yer tesipit2

Fotoğrafın Exif bilgisinde Fotoğrafın çekilmiş olduğu yerin GPS Koordinatlarını elde ederiz. Elde etmiş olduğumuz GPS Koordinatlarını Google Maps vb. haritalarda sorguladığımız zaman fotoğrafın nerede çekilmiş olduğunu rahatlıkla öğrenebiliriz.

Ramazan GÜÇLÜ

Adli Bilimler ve Adli Bilişim konusunda yapmış olduğum araştırmalarla siz değerli okurlarıma bir nebze olsun faydalı olabiliyorsam ne mutlu bana. Olumlu veya olumsuz eleştirilerinizi aşağıda bulunan Sosyal Medya hesaplarımdan ve iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın