FM Frekans Dalgaları Aracılığı ile Akıllı Telefonla Bilgisayardan Veri Çekmek Mümkün mü ?

Tarafından | 18 Haziran 2015

       Bilindiği üzere bilişim sistemlerinde kullanılan her türlü bileşen ve cihazlar etrafa elektromanyetik salınımlar yapmaktadır.  İlk kez ABD ‘ de 1950 yılında kullanılmaya başlayan Elektromanyetik dinleme  (Tempest )  yöntemi ile veri hırsızlığı kavramı bütün dünyada kabul görmüştür.

     İsrail Ben-Gurion Üniversitesinde görevli Prof. Yuval Elovici rehberliğinde güvenlik araştırmaları ekibi yaptıkları çalışmalar ile Tempest Dinlemeleri bir adım ileriye taşıdıklarını ve Akılı Telefon ile izole bir Bilgisayar üzerinden veri elde ettiklerini duyurmuşlardır. Güvenlik Ekibi tarafından geliştirilen ve AirHopper  ismini verdikleri  Android sistemlerden çalışan yazılım ile tamamı ile izole edilmiş bir Bilgisayarın yaymış olduğu Fm Radyo Frekanslarını Akıllı Telefona yükledikleri AirHopper yazılımı ile yakalayarak Bilgisayardan veri elde ettiklerini  gösteren bir video yayınlamışlardır.

AirHopper Yazılımı ile Bilgisayar Üzerinden Veri Elde Ettiklerini Gösterir Araştırma Ekibi Tarafından Yayınlanmış Video :

 

Tempest Cihazı ile Bilgisayar Üzerinden Nasıl Veri Elde Edildiğini Gösterir Video :

KAYNAK

Bir cevap yazın