En İyi Ücretsiz Adli Bilişim Yazılımları

Tarafından | 14 Nisan 2015

Adli Bilişim Soruşturmasında sizlere yardımcı olacak en iyi ücretsiz Adli Bilişim yazılımlarını sizler için derledim. Faydalı olması temennisi ile.

1 – SANS Investigate Forensic Toolkit (SIFT)

SANS Investigative Forensic Toolkit ( SİFT ) sizlere bir Adli Bilişim araştırmasında lazım olabilecek bütün araçları içeren Ubuntu tabanlı hazırlanmış live CD’ dir.
Dosya Sistemi Desteği;Windows (MSDOS, FAT, VFAT, NTFS), MAC (HFS)Solaris (UFS), Linux (EXT2/3/4), iPhone, Blackberry, Android
DesteklediğiDosya Biçimleri:Bilirkişi Format (E01), İleri Adli Format (AFF), RAW (dd)

sans

Download : http://digital-forensics.sans.org/community/downloads

2 – Access Data FTK İmager Forensic Toolkit

Tüm dünyada kabul gören Adli Bilişim yazılımı olan FTK İmager ile bir Adli Bilişim soruşturmasını her yönü ile yapabilir ve yaptığınız soruşturmayı kolaylıkla raporlayabilirsiniz. FTK imager ile yapmış olduğunuz her çalışmaya ayrı bir şifre atayarak ( hash ) çalışmalarınızın güvenirliliğini sağlayabilirsiniz. FTK İmager ile Hdd, REM, E-Posta, İnternet ve Sohbet analizi, Mobil analizi yapabilir yaptığınız bu analizleri Raporlama sayfasında kolayca raporlayabilirsiniz. Hızlı arama özelliği ile bulmak istediğiniz özel kelimeleri kolayca arayabilirsiniz. Ayrıca Data FTK İmager Forensic Toolkit taşınabilir özellikte olan sürümü de mevcuttur.

Dosya Sistemi Desteği; Windows (MSDOS, FAT, VFAT, NTFS), MAC – IOS (HFS)Solaris (UFS), Linux (EXT2/3/4), UNİX, iPhone, Blackberry, Android

Desteklenen Dosya Türleri: Credant, safeboot, UTIMACO, SafeGuard Kurumsal, EFS, PGP, GuardianEdge, Pointsec, S / MIME OpenOffice, TrueCrypt, FileVault’u (Apple), FileVault 2 (Apple), DMG dosya (Apple), RAR, WinZip gelişmiş şifreleme, 7-Zip, şifre korumalı iOS yedekleme dosyaları, PGP şifre dosyaları, BCArchive, BCTextEncoder, ABICoder, AdvancedFileLock, , CryptoForge, Cypherus dosyaları.

ftk

Download: http://www.accessdata.com/support/product-downloads/ftk-download-page

3 – CAINE (Computer Aided INvestigative Environment)

CAINE açık kaynak kodlu birçok Adli Bilişim programını bir araya toplayan Linux tabanlı Live Cd’ dir. Caine ile Bilgisayar incelemeleri, Mobil incelemeler yapabilir, yaptığınız incelemeleri yarı otomatik olarak raporlayabilirsiniz. Ayrıca Caine sizlere veri kurtarma özelliği de sunmakta olup Windows ve Linux sisteminde sorunsuz çalışmaktadır.

caine5

Download: http://www.caine-live.net/page5/page5.html

4 – DEFT (DART)

En popüler açık kaynak Adli Bilişim inceleme yazılımlarını bir arada bulunduran DART delillerin toplanması ve hızlı bir şekilde analiz edilmesini sağlayan Linux tabanlı bir Live CD’ dir. DART ile Bilgisayar ve Mobil inceleme, Ağ İncelemesi yapabilir yaptığınız incelemeleri raporlayabilirsiniz. DART sizlere veri kurtarma özelliği de sunmakta olup Windows ve Linux sisteminde sorunsuz çalışmaktadır.

deft

Download: http://www.deftlinux.net/download

5 – ProDiscover Basic

ProDiscover Basic ile Adli Bilişim incelemesinde delilleri analiz ederek analiz raporu alabilirsiniz. İstediğiniz kriterlerde arama yapma seçeneği sunan basit bir Adli Bilişim yazılımı olan ProDiscover Basic Windows, Linux ve Unix sisteminde sorunsuz çalışmaktadır.

02-ProDiscover-Basic

Download : http://www.techpathways.com/desktopdefault.aspx?tabindex=8&tabid=14

6 – Volatility Framework

Volatility Python ile yazılmış uçucu bellekte ( REM ) bulunan delilleri ve malware analizi yapmayı sağlayan açık kaynak kodlu bir Adli Bilişim yazılımıdır. Volatility sizlere ağ analizi yapma imkanıda sağlamaktadır. Windows ve Linux sisteminde sorunsuz çalışmaktadır.

03-Volatility

Download : https://code.google.com/p/volatility/downloads/list

7 – GETDATA Forensic Imager

Forensic Imager ile Adli Bilişim incelemesi için gerekli kopyayı alabilir, almış olduğunuz kopyaları farklı Adli Bilişim yazılımlarında çalıştırabilmek için dönüştürebilmenize olanak sağlayan Windows tabanlı bir Adli Bilişim Programıdır. Windows sistemlerinde sorunsuz olarak çalışmaktadır.

forensic-imager-destination

Download : http://www.forensicimager.com/download-forensic-imager.php

8 – Sleuthkit (Autopsy

Autopsy birçok Adli Bilişim yazılımını bir arada bulunduran, Adli Bilişim çalışmalarınızda delillerin elde edilmesi, analizi ve raporlamasını yapabileceğiniz bir yazılımdır. Windows sisteminde çalışan yazılım ile Linux ve OS X sisteminde çalışan yazılımlar bir birinden ayrıdır.

otopsi

Download : http://www.sleuthkit.org/autopsy/download.php

9 – Oxygen Forensic Suite Standard

Oxygen Forensic Suite ile Cep Telefonlarınızda Rehber, Mesajlar ( Sms, Mms ve E-posta ), arama kayıtları, takvim, rehber, fotoğraf, video, belgeler ve cihaz veritabanına erişerek delillerin elde edilmesini ve raporlamasını yapabilirsiniz. Oxygen Forensic Suite ile aynı zamanda silinmiş mesaj ve belgelerini de kurtarabilirsiniz. Oxygen Forensic Suite programının ücretli sürümünde programda bir çok özelliğe tam erişim sağlanmıştır.

oxy

Download : http://www.oxygen-forensic.com/en/download/freeware

10 – Digital Forensic Framework

DFF açık kaynak kodlu gelişmiş bir Adli Bilişim yazılımı olup DFF ile Adli analiz için veri toplayıp topladığınız verileri analiz eder ve gelişmiş raporlama bölümü ile rapor yazabilirsiniz. DFF sizlere silinmiş klasör ve dosyalarınızı da kurtarma imkanı vermektedir. Desteklediği dosya türleri; RAW, EWF ve AFF, Digital Forensic Framework Windows ve Linux sisteminde sorunsuz çalışmaktadır.

dijital

Download : http://www.digital-forensic.org/download

11 – Mandiant RedLine

Mandiant RedLine ile bellek ve dosya, kayıt defteri verileri, ağ bilgileri, hizmetler, ve tüm web geçmişi analizi yaparak zararlı yazılımların tehdit değerlendirmesini yapabilirsiniz.

Mandiant RedLine

Download : https://www.mandiant.com/resources/download/redline

12 – Masterkey Linux

Masterkey açık kaynak kodlu birçok Adli Bilişim programını bir araya toplayan Live Cd ve Usb den çalışan sürümü olan Linux tabanlı bir yazılımdır.

master

Download : https://grml.org/download

13 – MOBILedit! Forensic

MOBILedit! Forensic ile kişiler, fotoğraflar, takvimler, notlar, SMS – MMS, vdeo, e-posta, web tarayıcı bilgileri, uygulama bilgileri, konum bilgileri ve Sim kart bilgilerinin analizini yapabilirsiniz. MOBILedit! Forensic programı Apple, Android desteklemektedir.

mobil

Download : http://www.mobiledit.com/downloads.htm?show=8

14 – S.A.F.T.

S.A.F.T. ile kişiler, fotoğraflar, takvimler, notlar, SMS – MMS, vdeo, e-posta, web tarayıcı bilgileri, uygulama bilgileri, konum bilgileri ve Sim kart bilgileri ve sosyal ağların analizini yapabilirsiniz. Sadece Android cihazlar içindir.

saftt

Download : http://www.signalsec.com/saft

15 – Iphone Analyzer

Iphone Analyzer ile kişiler, fotoğraflar, takvimler, notlar, SMS – MMS, vdeo, e-posta, web tarayıcı bilgileri, uygulama bilgileri, konum bilgileri ve Sim kart bilgilerinin analiz yapanilirsiniz. Sadece İphone cihazlar içindir.

iphone

Download : http://sourceforge.net/projects/iphoneanalyzer

Derleyen:
Ramazan GÜÇLÜ
Siber Suçlar Araştırmacısı
Olay Yeri İnceleme Uzm.Yrd.

Bir cevap yazın